Coaching nie je všeliek, ale žijeme dobu, ktorá zrejme nikoho z nás nenechá polehávať na vavrínoch. A tlačí, potvora jedna! Mnohokrát tlačí z viacerých strán. Naraz. Keď ste zo sveta manažmentu a leadershipu (vrcholového, ale aj stredného) viete o tom svoje. Popri zodpovednosti za firemné KPIs potrebujete riešiť osobné výzvy. Mnohé z nich sa môžu týkať zvládania stresu, nedostatku viery v seba a strachu z neúspechu. Alebo rovnováhy medzi pracovným a osobným životom.
A neznamená to, že nie ste úspešní. Ste veľmi úspešní. Zato, možno menej šťastní.
Tieto výzvy môžu mať vážny dopad na vašu výkonnosť, osobnú spokojnosti a tiež zdravie. Práve v týchto prípadoch sa môže ukázať coaching ako fungujúci nástroj na vašu podporu pri riešení týchto problémov. Žiadna z týchto vecí (strachov, tlakov, pochybností, neistôt a tak) sa, žiaľ, nestratí sama od seba. Že sa z nej vyspíte. Potrebujete sa pozrieť situácií do očí. A riešiť ju. Ako hovorí jeden z mojich koučovaných sparring partnerov:
„Svoje šťastie si potrebujem ošéfovať sám. Nikto to neurobí za mňa. A ani to nevie lepšie.“
Čo je coaching a ako vám môže pomôcť?
Coaching je partnerská spolupráca, v ktorej kouč podporuje koučovaného (manažéra, leadra), aby dosiahol to, čo chce. Ideálne v čo najkratšom možnom čase a za najmenšieho plytvania zdrojmi – časom a energiou. Ostatne, čas a energia sú dve veličiny, po ktorých je v manažmente a leadershipe najväčší dopyt. A rovnaké platí aj po pracovnej dobe. Aj u vás?
Obsah a forma spolupráce medzi koučom a koučovaným sa ladí podľa konkrétnych potrieb koučovaného partnera. Popri štandardných výkonových parametroch (KPIs) sa v koučovaní riešia teamové veci ako napr. vedenie a rozvoj teamu, dôvera v teame, konflikty medzi členmi teamu, zlepšenie komunikačných zručností pre harmonizáciu vzťahov. Alebo osobné výzvy ako posilnenie sebavedomia, zlepšenie rozhodovacích schopností, nájdenie seba-motivácie.
Mr. Covid ukázal, že coaching je funkčným pomocníkom pre nastavenie zdravého self-management. Ktorý nevyhnutne potrebujete pre zvládnutie stresu a udržanie radosti v živote. Takýto self-management jednoznačne súvisí s work-life balance, ale je to ďaleko viac ako len vytváranie rovnováhy medzi pracovným a osobným životom. Súvisí s vytvorením podporujúcich návykov, týkajúcich sa starostlivosti o vašu myseľ, telo i emočnú pohodu.
Zdravý self-management nie je dravý. Hoci trend je trend.
Je správne, aby Vás váš život bavil. Prežiť čas v režime povinností typu ísť ráno do práce, večer z práce, bez energie na čokoľvek padnúť únavou do postele nie je nič moc. Vtedy sa zo života stratia vône, farby a chute. A to je škoda. Dobrá správa je, že ak sa to aj stane, nie je to ani final destination, ani status quo. Ale aktuálny stav, ktorý môžete zmeniť. Určite viete zmenu zvládnuť aj sami, s koučom je však zmena viac zameraná, priama a menej bolestivá.
Stres a vyhorenie: Riešenie cez coaching
Stres je prirodzenou súčasťou pracovného a podnikateľského sveta. V prípade, že si stres viete ošéfovať, nie je ani zdraviu, ani radosti zo života škodlivý. Avšak dlhodobý, kontinuálny a neošéfovaný stres môže viesť k vyhoreniu. Skôr či neskôr. Vyhorenie je stav vyčerpania, ktorý môže negatívne ovplyvniť nielen vašu výkonnosť v roli manažéra či leadra, ale aj vašu schopnosť viesť iných a rozhodovať. Čo sa, žiaľ, neobíde bez dopadov.
Nie ste v tom sami: Howard Schultz, bývalý CEO Starbucks
Howard Schultz sa počas svojho pôsobenia stretol s neustálym tlakom a stresom, ktoré sprevádzali rast spoločnosti. V jednom zo svojich rozhovorov priznal, že počas najväčších výziev v kariére zažil vyhorenie a začal pociťovať, že stráca kontrolu nad svojím životom.
Rozhodol sa požiadať o pomoc kouča, ktorý mu pomohol znovu nastaviť svoje priority, zlepšiť jeho pracovný režim a zvládať stresové situácie. Howard o svojej skúsenosti s koučingom hovorí, že mu pomohol nájsť rovnováhu medzi prácou a osobným životom a dovoliť si venovať čas regenerácii.
Regeneráciu pritom naša racionálna časť mysle rada pokladá za úplnú stratu času. Ale.. kde by bol športovec bez regenerácie? Možno v nemocnici, ale na vrchole iste nie.
Dá sa koučovať nedostatok viery v seba a strach z neúspechu?
Zdravé sebavedomie je kľúčovým faktorom úspechu každého manažéra a lídra. Bez neho môžete mať pochybnosti ohľadne svojich rozhodnutí, čo následne môže viesť k zníženej efektivite a zvýšenému stresu. Ak sa pridá strach z neúspechu, môže vám to spôsobiť paralýzu a dostane vás do začarovaného kruh. Aj tu je dobrá správa. Dokonca dve.
- tieto pocity sú úplne normálne,
- je to stav, ktorý viete zmeniť. Aj za bežného chodu, nepotrebujete kvôli tomu vyhlásiť sabatikal. Skúsený kouč či mentor majú nato páky.
Nie ste v tom sami: Serena Williams, profesionálna tenistka
Serena Williams, jedna z najlepších tenistiek všetkých čias, otvorene hovorí o svojich bojoch so sebavedomím. Po strate viacerých zápasov a po niektorých zdravotných problémoch, sa rozhodla zainvestovať do koučingu. Potrebovala sa naučila lepšie zvládať psychický tlak, ktorý prichádzal s jej kariérou.
Coaching Serene pomohol získať dôveru vo svoje schopnosti, naučila sa, ako pracovať so svojimi emóciami a získať späť svoje sebavedomie na kurte. Serena zmieňuje, že coaching jej umožnil nielen lepšie si uvedomovať svoje silné stránky, ale aj efektívnejšie pracovať s negatívnymi myšlienkami a strachom z neúspechu.
Negatívne myšlienky, nepodporujúce vzorce premýšľania, strachy, nie som dosť dobrý, to všetko sa zmestí do množiny zvaný vnútorný kritik. Rodí sa v detstve a vo väčšej či menšej miere úraduje v hlave každého z nás. Namiesto snahy bojovať s vnútorným kritikom mi príde rozumnejšie a ESG udržateľnejšie 😉 uzavrieť s ním prímerie. Našťastie to nie je raketová veda.
Čo coaching a work-life balance?
Je udržiavanie každodennej rovnováhy medzi pracovným a osobným životom aj váš challenge?
Môj áno. V minulosti brutálny. Dnes už mám balíček vytunených hackov, otestovaných sebou i mojimi sparring partnermi. A každý deň si spomeniem, že život môže byť ako priestor medzi dvomi mlynskými kameňmi. Prílišný focus na prácu môže viesť k fyzickému, mentálnemu či emočnému vyčerpaniu. Strate koníčkov či oslabenie vašich vzťahov. Zatiaľ čo zanedbávanie profesijných záväzkov môže negatívne ovplyvniť váš KPIs výkon či podnikanie. Ale nemusí.
Nie ste v tom sami: Arianna Huffington, zakladateľka Huffington Post
Arianna Huffington otvorene rozpráva o svojej ceste k pochopeniu významu work-life balance. Po kolapse spôsobenom vyčerpaním, ktorý ju prinútil zastaviť a prehodnotiť svoje životné hodnoty, sa rozhodla zmeniť svoj prístup k práci a životu. V rámci svojho osobného rozvoja začala pracovať s koučom.
Díky uvedomeniam počas coachingu, začala praktikovať aktivity pre kvalitný denný aj nočný odpočinok. Arriana dnes propaguje význam spánku, meditácie a osobného času ako kľúčové faktory pre úspech v práci aj v osobnom živote.
Kopec povinností a málo času vás môže tlačiť k tomu, aby ste boli nezastaviteľným pretekárom F1. Na vlastnej koži mám (opakovane) zistené, že nejaký čas sa to dá. Dá vydržať. Ale nestojí to zato. TEN telesný limit existuje, hoci je ťažko si ho priznať. Nie sme nesmrteľní, ani nevyčerpateľní. A životným úspechom predsa nie je dobehnúť prvý do hrobu.
Coaching nie je všeliek, ale…
Coaching je nástroj, vďaka ktorému si manažéri, lídri podnikatelia a všetci, ktorí čelia zodpovednostiam a vysokým očakávaniam, môžu pomôcť. Očakávania pritom môžu pochádzať tak z okolitého sveta, ako aj toho nášho, vnútorného sveta. Kde sme len my sami. Ani po mnohých rokoch sa neviem rozhodnúť, ktorý svet je pre nás väčšia výzva. Zrejme záleží. A záleží na každom z vás. Kto si nechcete vyberať. Ale chcete oboje. Byť úspešný. A zároveň šťastný. Môžete.